Zupa ramen, mimo iż kojarzona z Japonią i uwielbiana nie tylko przez kultową postać z mangi Naruto Uzumaki, nie jest tradycyjnym japońskim daniem. Do kraju kwitnącej wiśni trafiła z Chin i to stosunkowo niedawno, bo w XIX wieku. Od tradycyjnych dań japońskich różni ją przede wszystkim dodatek mięsa zamiast ryb i owoców morza.
Nazwa zupy pochodzi od nazwy chińskiego makaronu pszennego lāmiàn” (拉麺), czyli po prostu ramen. Z biegiem lat wykształciło się wiele odmian zup ramen, różniących się między sobą przede wszystkim głównym składnikiem, na którym powstaje zupa – np. jedne powstają na wywarze z kości wieprzowych, inne są mocno zaprawiane sosem sojowym. Najbardziej do gustu przypadła mi jednak pikantna odmiana pochodząca z Hokkaido z dodatkiem pasty miso.
Składniki:
Przepis na około 5 porcji
- 3l wody
- 1,5 kg piersi z kurczaka lub preferencji cały kurczak lub udka
- 1 cebula
- 3 marchewki
- 1 mała kapusta pekińska
- 2 łyżki oleju sezamowego
- 2 czubate łyżki pasty miso
- 3 czubate łyżki imbiru, drobno posiekanego
- 1/2 główki czosnku, drobno posiekanego
- 1/5 szklanki sake
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1/4 łyżeczki chili w proszku lub pasty chili
- plastry mięsa (tu piersi kurczaka z rosołu)
- jajko- po jednym na porcję
- szczypior
- grzyby shimeji białe lub brązowe
- prażone ziarna białego sezamu
- suszone wodorosty kombu
- wieprzowinę Yakibuta
- makaron ramen na noodle z zupek chińskich
- olej sezamowy na inny olej roślinny
- sake na białe wino
- grzyby shimeji na pieczarki, niektórzy używają grzybów shiitake, jednak moim zdaniem są one zbyt twarde
Przygotowanie:
- Przygotuj rosół ze składników podanych na zupę. Japończycy często przygotowują szybką, 20-minutową wersję zupy z samych warzyw (lub niekiedy nawet z kostki rosołowej) zgodnie z przekonaniem, że to przyprawa miso nadaje smak miso ramen.
- Przygotuj przyprawę miso. Na oleju podsmaż posiekany imbir, a gdy zacznie się delikatnie rumienić dodaj czosnek i chili. Smaż około dwóch minut, a następnie dodaj pozostałe składniki przyprawy. Sake i sos sojowy dodaj na koniec by uniknąć pryskania. Mieszaj około 5 minut na małym ogniu, aż składniki się połączą w jednorodną masę. Jeśli przyprawa podzieli się na masę i olej, co może się zdarzyć zależnie od użytych składników, używaj do przyprawiania obu części.
- Przygotuj dodatki, a gdy wszystko będzie gotowe ugotuj ramen. Ponieważ ramen najczęściej sprzedawane jest w miękkiej postaci, jego gotowanie trwa zaledwie 3 minuty. Warto więc, aby wszystkie składniki były gotowe do podania zanim ugotujesz makaron. U mnie najlepiej sprawdza się kolejność: wyjąć z rosołu piersi kurczaka do ostygnięcia, nastawić jajka, nastawić wodę na ramen, posiekać szczypior, dodać do gotującego się rosołu grzyby shimeji, obrać jajka, pokroić piersi z kurczaka i wrzucić ramen do wrzątku.
- Podawać od razu po ugotowaniu ramen.
PODANIE
Spotkałam się z dwoma sposobami podawania ramen przez Japończyków. Różnica polega przede wszystkim na tym, czy przyprawa miso dodawana jest na początku czy na końcu. Japończycy są jednak zgodni, ze makaron ramen powinien być dobrze zanurzony w zupie, a dodatki muszą być estetycznie ułożone na wierzchu.
- Na dno miseczki wlewa się zupę oraz dodaje łyżeczkę przyprawy miso. Miesza się do połączenia składników, a następnie wkłada się ramen oraz dodatki.
- Do miseczki wkłada się makaron, zalewa zupą i na wierzchu układa dodatki oraz łyżeczkę przyprawy miso. Ten sposób pozwala na stopniowe dodawanie przyprawy i uzyskanie smaku idealnie dostosowanego do naszego gustu.
Itadakimasu!
uwielbiam takie smaki, muszę koniecznie wypróbować
to moja ulubiona wersja