Moje pierwsze spotkanie z pierogami z soczewicą było dawno temu i nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. W studenckim barku serwowano bezsmakowe pierogi z podejrzaną ciemną zawartością. Mój studencki barek o lata wyprzedził ustawę o zdrowym odżywianiu w szkołach i już wtedy dziadował na soli. Studencką przygodę z pierogami szybko wyparłam ze świadomości.
Kilka lat później takimi pierogami częstował mnie mój szwagier. Dosyć sceptycznie do nich podeszłam, ale spróbowałam. To były moje pierwsze jadalne pierogi z soczewicą. Od tamtej pory eksperymentowałam z farszami na bazie soczewicy i na tym etapie mogę śmiało powiedzieć, że uwielbiam pierogi z soczewicą. Odpowiednio doprawione są pyszne. A uwierzcie mi, naprawdę niewiele trzeba, żeby doprawić soczewicę- sól, pieprz, odrobina ziół. Ja pierogi lepię szybko z małpią zręcznością, więc tych dwadzieścia parę pierożków to pestka, a w zasadzie jeden obiad 🙂
Z przepisu wychodzi 23-25 pierogów.
Składniki:
Farsz:
150g soczewicy (użyłam zielonej, ale może też być brązowa)
1 cebula
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1/2 łyżeczki pieprzu młotkowanego z kolendrą
1 łyżeczka suszonego majeranku
1-2 łyżki masła/ oleju
sól
Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
1 jajko
1 łyżka masła/ oleju
szczypta soli
ok. 1/2 szklanki gorącej wody
Do podania: podsmażona cebula
Przygotowanie:
1. Soczewicę ugotować wg wskazówek umieszczonych na opakowaniu. Odcedzić.
2. Cebulę posiekać. Na patelni rozgrzać masło/ olej i dodać cebulę. Jak się zeszkli, dodać całą soczewicę, posiekaną natkę pietruszki, doprawić pieprzem z kolendrą i solą. Odstawić do ostudzenia.
3. Przygotować ciasto. Na stolnicę przesiać mąkę, dodać sól, masło (najlepiej w temp. pokojowej) i leko na środku wyrobić. Nastepnie stopniowo dodawać gorącą wodę. Gotowe ciasto z łatwością formuje się w kulę, jest zwarte i elastyczne.
4. Ciasto podzielić na pół. Część rozwałkować, a część nakryć ściereczką, żeby nie obsychało. Z rozwałkowanego ciasta szklanką powycinać kółka. Na każdym kółku układać solidną porcję farszu i dokładnie zlepić brzegi. Gotowe pierogi układać na stolnicy.
5. Gotować partiami we wrzącej, osolonej wodzie. Po wrzuceniu zamieszać drewnianą łyżką, aby pierogi nie przykleiły się do dna. Po wypłynięciu na powierzchnię, gotować jeszcze przez minutkę. Wyciągnąć pierogi łyżką cedzakową, odsączyć w durszlaku, a następnie układać na talerzu.
Podawać z podsmażoną na złoto cebulką.
Smacznego!