Pigwówka. Domowa nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy to jedna z tych nalewek, które przygotowujemy co roku. Robimy je właśne teraz, na przełomie października i listopada i jeśłi wszystko dobrze pójdzie to w okolicach Bożego Narodzenia można się już nimi delektować. Oczywiście najlepiej jest jak nalewka dłużej sobie poleżakuje, ale jeśli zapasy z zeszłego roku są już wypite to sprawa jest jasna – nalewka leżakuje do świąt, czyli jakieś 6-8 tygodni.
Po tym czasie można ją przefiltrować i rozlać do butelek.

Gotowa nalewka z pigwy ma przepiękny bursztynowy kolor. Jej smak i aromat przyjemnie poprawią nastrój w niejeden mroźny wieczór. Ponadto uważam, że butelka domowej nalewki to miły prezent jeśli w okresie świątecznym odwiedzamy rodzinę i przyjaciół.

Pigwa a pigwowiec

Pigwa i pigwowiec często są mylone i zauważyłam, że malutki pigwowiec japoński tez jest nazywany pigwą. Tymczasem różnica między tymi owocami jest ogromna. Pigwowce są wielkości małych rajskich jabłuszek, ciut większe od orzechów włoskich, a tymczasem pigwa jest wielkości dużego jabłka czy gruszki. Ponadto pigwy pokryte są charakterystycznym meszkiem, który zmywa się pod wodą, a po umyciu skórka jest jakby pokryta woskiem. Owoce te mają jednak ze sobą coś wspólnego. Po pierwsze są straszliwie twarde, a po drugie obydwa są tak kwaśne, że ciężko jest się nimi delektować na surowo. W związku z tym, trzeba je poddawać obróbce, aby przyjemnie się je jadło.

Gdzie kupić pigwę?

Jeśłi nie masz własnej pigwy, to szukałabym jej raczej na bazarkach albo popytała znajomych. Niedawno widziałąm pigwę w Lidlu. Była pozbawiona meszku więc prawdopodobnie była już umyta.

Co zrobić z pigwy?

Nasza pigwa bardzo intensywnie owocuje więc od połowy października mamy w domu: „Akcję Pigwa”. Na początku robię z pigwy konfiturę i zamykam ją w słoiczkach na zimę. Część owoców po trochu dodaję do świeżo wyciskanych soków i do ciast, natomiast z całej reszty robię nalewkę.

Przepis na nalewkę z pigwy

Sposobów na zrobienie nalewki z pigwy jest kilka. Można najpierw zasypać owoce cukrem, a kiedy puszczą sok zalać je alkoholem. Drugi sposób zakłada zalanie owoców alkoholem, a dopiero po miesiącu zlanie alkoholu i zalanie owoców syropem cukrowym. Ja jestem zdecydowanie fanką tego pierwszego sposobu na nalewkę ponieważ jest szybszy. Tylko raz robisz bałagan w kuchni, po kilku dniach zalewasz całość alkoholem i wynosisz do garażu (lub piwnicy czy na balkon). Wracasz do niej ponownie podczas przedświątecznego ogarniania domu.


Czytałam też, że można owoce z cukrem najpierw zalać wódką, po miesiącu to zlać a potem pozostałe owoce zalać spirytusem i po kolejnych 2 tygodniach znowu zlać i połączyć ze sobą płyny. Nigdy nie próbowałam tej metody i prawdę mówiąc nie mam czasu na takie zabawy. Może jak już będę na emeryturze i będzie mi się nudzić. A póki co to polecam Wam mój szybki, sprawdzony sposób.

Składniki na nalewkę z pigwy:

  • 7 pigw
  • 600g cukru; można go zastąpić jasnym miodem lipowym lub wielokwiatowym
  • 600ml spirytusu
  • 400ml wódki

Jak zrobić nalewkę z pigwy? Przepis krok po kroku.

  1. Przygotuj pigwy

    Pigwy dokładnie wyszoruj, pokrój na ćwiartki i usuń gniazda nasienne.
    pigwa jak zrobić pigwówkę malekulinaria, pigwy, owoce pigwy, jak wygląda pigwa

  2. Pokrój owoce

    Pigwy pokrój na cienkie plasterki lub jeśli masz mocnego robota kuchennego- rozdrobnij pigwy na mniejsze kawałeczki, ale uważaj- nie zrób z nich paćki.
    pigwa jak zrobić pigwówkę malekulinaria, pigwy, owoce pigwy pokrojone na kawałki, pigwa po przekrojeniu

  3. Zasyp owoce cukrem

    Do dużego słoja (lub mniejszych słoików- potrzebne będą 3 duże słoiki 900ml) wkładaj porcje owoców i zasypuj je cukrem. Układaj warstwami owoce i cukier, ugnieć je za pomocą tłuczka, tak, aby owoce puściły jak najwięcej soku. Odstaw na kuchenny blat albo parapet na 4-5 dni. Słoików nie zakręcaj, nałóż pokrywkę, żeby przez szczelinę dochodziło powietrze albo nakryj gazą. Owoce w górnej części będą trochę ciemniejsze, a wszystkie będę takie trochę zwiotczałe.

  4. Dodaj alkohol

    Wymieszaj spirytus i wódkę, a następnie zalej nimi owoce w cukrze. Słoik zakręć i odstaw w miejsce, w którym nie będzie Ci przeszkadzał. Ja wyniosę mój słój do garażu, natomiast moja mama trzyma swój na szafce na balkonie.

  5. Odcedź nalewkę

    Odcedź nalewkę. Możesz na garnku położyć sitko i grubo wyłożyć je gazą. Odcedzoną nalewkę przelej do butelek albo jesli chcesz – możesz ją raz jeszcze przefiltrować używając filtra do kawy. Ja zazwyczaj już tego nie robię, jak coś zostanie to i tak opadnie na dno.pigwa jak zrobić pigwówkę malekulinaria, nalewka z pigwy, pigwówka, domowy przepis na nalewkę z pigwy

Sposoby na nalewkę z pigwy:

  1. Jeśli nalewka jest za słodka, można dodać do niej odrobinę wódki. Ile? To już zależy od Waszych preferencji smakowych.
  2. Jeśli nalewka jest za mocna, można ją rozcieńczyć wódką lub wodą. Generalnie im nalewka stoi dłużej tym jest lepsza i lepiej uwalnia swoją pełnię smaku i aromatu.

Smacznego!

Komentarzy: 5

  1. Mona77
    3 listopada 2021 / 14:53

    Po jakim czasie zlewamy nalewkę?

    • Kinga
      Autor
      5 listopada 2021 / 10:44

      jak nastawiam nalewkę teraz to zlewam przed Bożym Narodzeniem jak robię porządki 🙂

  2. Tomek
    7 listopada 2021 / 19:27

    Czy po upływie 5-6 tygodni od odstania nalewki można dodać miód według własnego uznania

  3. Kamila
    8 listopada 2021 / 21:18

    Czyli rozumiem, że z alkoholem ma stać ponad miesiąc? No im dłużej tym lepiej, chociaż u mnie nie dodano spirytu, więc nie wiem czy będzie takie dobre…, kopa raczej nie da🤪

    • Kinga
      Autor
      8 listopada 2021 / 21:49

      ja nie mam gdzie trzymać tych baniaków więc na święta je sprzątam, zlewam nalewki to wtedy mniej miejsca zajmują

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.