Jak zrobić domowe mleko migdałowe?

Mleko migdałowe- dlaczego warto je pić?

Migdały i zrobione z nich mleko migdałowe to ogromne bogactwo witamin, składników odżywczych i enzymów. Ponadto zawierają dużą ilość białka, zdrowych tłuszczów oraz magnezu. Mleko migdałowe można kupić w sklepie, ale dużo lepiej jest przygotować domowe mleko migdałowe, zwłaszcza, że jest to dziecinie łatwe. Ponadto przygotowując mleko w domu mamy całkowitą kontrolę nad tym, co jest do niego dodawane oraz sami decydujemy o tym jak bardzo jest słodkie.

Mleko migdałowe tylko kolorem przypomina mleko krowie. Pod względem smakowym jest to raczej napój, który sam w sobie smakuje jak woda o smaku migdałów, ale po dodaniu miodu, esencji waniliowej czy cynamonu staje się naprawdę pyszny. Walory smakowe czystego mleka migdałowego podnosi również zmiksowanie go razem z uprzednio namoczonymi migdałami lub daktylami (niesiarkowanymi).

Mleko migdałowe z samym miodem to jedno z moich ulubionych mlek do przygotowywania koktajli. Wystarczy dodać ulubione owoce i gotowe! Mleko to świetnie sprawdza się również w owsiankach. Owsiankę zazwyczaj gotuję na wodzie i dopiero pod ugotowaniu rozrzedzam ją mlekiem migdałowym. Raczej na nim nie gotuję, wolę zachować jak najwięcej jego wartości dla siebie.

mleko_migdalowe_1a

Jakie migdały wybrać do zrobienia domowego mleka migdałowego?

Do przygotowania mleka migdałowego wybieram ekologiczne migdały sprowadzane z Hiszpanii lub Włoch. Wolę mieć pewność, że migdały nie były chlapane chemikaliami czy nie rosły bezpośrednio przy ruchliwej drodze. W większości sklepów dostępne są jednak tańsze migdały Kalifornijskie, które ze względu na czekającą ich długą podróż są pasteryzowane i poddawane napromieniowaniu. Ma to na celu utrwalenie żywności. Migdały może są i utrwalone, odporne na działanie grzybów i pleśni, ale na pewno zawierają dużo mniej wartościowych składników. Inną kwestią jest wpływ ww czynności na nasze zdrowie. Osobiście jestem za jak najbardziej naturalnymi produktami, ponieważ to one dają nam życiodajną energię.

mleko_migdalowe_1e

Czy migdały należy obierać ze skórki przed zjedzeniem?

Ten temat to temat rzeka. Można spotkać 2 różne stanowiska w tej sprawie.

Jedno z nich mówi, że z migdałów należy koniecznie zdjąć skórkę, ponieważ zawiera ona kwas fitowy, który utrudnia przyswajanie minerałów z pożywienia oraz blokuje niektóre enzymy trawiące białko (pepsyna i trypsyna) i skrobię (amylaza). Szacuje się, że jedząc nieobrane migdały przyswajamy tylko 40% ich wartości odżywczych, a zdecydowanie więcej przyswoimy po ich obraniu. W celu pozbycia się skórki z kwasem fitowym, migdały należy zalać wodą i odstawić na noc. Dzięki temu zabiegowi skórkę da się łatwo usunąć, a ponadto migdały staną się łatwiejsze do spożycia i nie obciążą trzustki.

Drugie stanowisko w tej sprawie mówi, że to właśnie wspomniana skórka migdałowa zawiera wartościowe związki fitochemiczne w postaci flawonoidów, które są świetnymi antyoksydantami. Ponadto wspomniany kwas fitowy wiąże metale ciężkie i obniża ich wchłanianie. I które migdały wybrać?

Ja osobiście uważam, że warto jest wybierać migdały z certyfikowanych upraw. Jem je ze skórką i uważam, że parę migdałów zjedzonych na raz mi nie zaszkodzi. Przygotowując mleko migdałowe najczęściej obieram migdały, aby mleko miało biały, a nie kremowy kolor, a pozostałą pulpę migdałową wykorzystuję do przygotowania ciastek lub innych słodkości. Desery przygotowane z białej pulpy migdałowej wyglądają dużo lepiej niż te upstrzone drobinkami skórki. Trzeba przyznać, że obrane migdały smakują lepiej ponieważ nie zawierają goryczki ze skórki i mimo wszystko jednorazowo można
ich więcej zjeść.
Kupując migdały z pewnych źródeł nie mam jednak oporów przed przygotowaniem mleka z migdałów ze skórką. Uważam, że całonocne moczenie powinno załatwić sprawę. Natomiast jeśli kupiłabym migdały kalifornijskie to zdecydowanie obrałabym je ze skórki.
A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

mleko_migdalowe_1d

Składniki na domowe mleko migdałowe

1 szklanka migdałów
3 szklanki wody

Opcjonalnie: miód do smaku, ekstrakt z wanilii lub cynamon. Można też dodać namoczone morele lub daktyle (niesiarkowane).

Jak zrobić domowe mleko migdałowe? Krok po kroku

  1. Migdały płuczę i przekładam do miski/ słoika, zalewam wodą (ok. 2cm powyżej warstwy migdałów) i odstawiam na noc, aby migdały zmiękły.
  2. Następnego dnia wodę odcedzam, a migdały jeszcze raz płuczę i przekładam do dzbanka blendera. Dodaję 3 szklanki wody źródlanej (lub przegotowanej) i blenduję na najwyższych obrotach do uzyskania jedwabistej konsystencji.
  3. Mleko migdałowe należy przecedzić na sicie wyłożonym gazą lub pieluszką tetrową lub skorzystać z gotowego woreczka do przecedzania mleka roślinnego.
  4. Po odciśnięciu zostaje nam garstka pulpy migdałowej, którą można wykorzystać do przygotowania ciastek. Ewentualnie można ją wysuszyć w piekarniku i dodać do granoli.
  5. Mleko dosłodzić miodem do smaku, można doprawić cynamonem.

Mleko przechowuję w lodówce max 2dni. Po tym czasie robi się kwaśne. Mleko w lodówce może się rozwarstwić na tłuszcz i wodę, przed użyciem trzeba wstrząsnąć.

Smacznego!

mleko_migdalowe_1b

mleko_migdalowe_1c

PS. Jeśli masz ochotę na domowe mleko kokosowe, kliknij tutaj.

Źródła:
paleosmak.pl/kwas-fitowy/
www.surawka.webd.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=292&Itemid=18

1 komentarz

  1. Gabrysiaa
    21 maja 2016 / 19:27

    zrobiłam! jest prze-py-szne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.