Pulpety w wersji wege. Bardzo dobrze trzymają kształt, nie rozłażą się ani w smażeniu ani podczas zapiekania w piekarniku. Te niedojedzone za pierwszym razem bardzo dobrze zniosły nawet ponowne odgrzewanie na kolację. Pulpety są łagodne w smaku gdyż bardziej pikantne nie zyskują aprobaty dziecka. Jeśli jednak nie jesteście uzależnieni od preferencji maluchów to możecie bardziej szczodrze doprawić pulpety. Do pulpetów musi być sos- gęsty, pomidorowy. Może się go wydawać dużo na patelni, ale uwierzcie mi- jest niezbędny i to właśnie w takiej ilości. W końcu pulpety to połączenie grochu i kaszy, więc coś wilgotnego dla kontrastu jest bardzo mile widziane.
Pulpety robiłam również w wersji zapieczonej pod żółtym serem i też były wspaniałe!
Składniki:
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
1 szklanka ugotowanej ciecierzycy
2 puszki pomidorów, krojonych
1 cebula
1 marchewka
1 jajko
3 łyżki mąki pszennej
2 łyżki parmezanu
2 ząbki czosnku
1 łyżka natki pietruszki
skórka otarta z 1/2 limonki
1 łyżka miodu
1 łyżeczka suszonej bazylii
szczpta chili (lub więcej)
sól, świeżo zmielony pieprz
oliwa/ olej
Przygotowanie:
1. Cebulę drobno posiekać. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, dodać cebulę, a jak się zeszkli- dodać marchewkę. Poddusić. W razie potrzeby dodać odrobinę wody. Ostudzić.
2. Ciecierzycę zblendować. Dodać połowę kaszy jaglanej, jajko i jeszcze raz zblendować. Masę przełożyć do miski. Dodać resztę kaszy jaglanej, natkę pietruszki, warzywa z patelni, parmezan, otartą skórkę z limonki oraz sól i pieprz. Dokładnie wymieszać. Masa ma być dobrze wyrobiona i ma dać formować się w kulki. Jeśli jest zbyt rzadka można dodać odrobinę bułki tartej. Jeśli zbyt sucha, odrobinę oleju, ale mi wyszła taka w sam raz.
3. Z masy formować kulki wielkości piłeczki do ping ponga, lekko obtaczać w mące i odkładać na talerz. Wstawić do lodówki na ok. 20-30 minut.
4. Przygotować sos. Na 1 łyżce oliwy podsmażyć czosnek, dodać pomidory z puszki i dusić aż sos zgęstnieje. Dodać suszoną bazlię, miód, chilli. Doprawić do smaku solą i pieprzem. W związku z tym, że pulpety są łagodne w smaku sos musi być bardziej pikantny.
5. Na patelni rozgrzać kilka łyżek oleju i usmażyć pulpeciki, przekręcając kilkakrotnie w trakcie pieczenia.
6. W naczyniu do zapiekania umieścić sos, a na nim ułożyć usmażone pulpeciki. Zapiekać ok. 20 minut w 200 stopniach C.
Smacznego!
Bardzo smakowite! Pozdrawiam
u mnie zawsze szybko znikają 🙂
czy chodzi o ugotowaną kaszę jaglaną? pisze tylko 1 szkl kaszy
tak, ugotowaną; już dopisuję w przepisie. Dziękuję za wiadomość 🙂
Odmierzyc jedna szklanke suchej ciecierzycy i ugotowac i robic kotlety, czy iles tam ciecierzycy ugotowac i tej ugotowanej odmierzyc jedna szklanke i z tej robic kotlety? Bo jesli szklanke suchej ugotowac to wyjdzie wiecej niz szklanke juz ugotowanej…. czekam na wiadomosc, pozdrawiam
odmierzyć 1 szklankę ugotowanej ciecierzycy 🙂 ugotowanej, nie suchej. Pozdrawiam serdecznie,
Co się stanie jeśli pominę etap smażenia? Wyjdą?
w sosie pomidorowym szybko zamienią się w paćkę. Gotowe pulpeciki możesz po prostu upiec w piekarniku a sos podać osobno:)