Ta zupa jest wspaniała! Dominują w niej białe szparagi obsmażone na maśle. Bez czosnku, bez cebuli, które zazwyczaj można spotkać w większości przepisów. Zrobiona na domowym, bardzo aromatycznym bulionie drobiowym, ale na warzywnym też wychodzi przepyszna. Jest delikatna i kremowa. Jej jasny kolor chciałam odrobinę urozmaicić na talerzu. Posiekana natka pietruszki zyskała dziś nowe oblicze- została roztarta w moździerzu i wymieszana z oliwą z oliwek. Do zupy podałam chrupiące grzanki, zrumienione na maśle. Kremowa zupa i chrupiące grzanki. Co tu dużo mówić- spróbujcie!
Składniki:
2 pęczki białych szparagów
1l bulionu drobiowego lub warzywnego
2szt zielonych szparagów
1 łyżka oliwy
3 łyżki masła
1 ziemniak
sól, biały pieprz do smaku
Na oliwę pietruszkową:
1 duża gałązka natki pietruszki
2 łyżki oliwy z oliwek
Do podania: grzanki, zrobione najlepiej z lekko czerstwawej bagietki
Przygotowanie:
1. Szparagi obrać. Odkroić końcówki (ok. 3cm- są zdrewniałe i niesmaczne). Szparagi pokroić na 3cm okawałki. Ziemniaka obrać i pokroić w kostkę. Odłożyć główki 5 szparagów do dekoracji. Do dużego rondla wlać łyżkę oliwy i dodać 3 łyżki masła. Dodać szparagi i ziemniaka i smażyc aż się zezłocą, mieszając od czasu do czasu. Całość zalać bulionem i gotować przez ok. 20 minut. Zblendować na aksamitną konsystencję. Jeśli wyczuwalne są jakiekolwiek włókna, warto zupę przetrzeć przez sitko o drobnych oczkach. Zupę doprawić solą i pieprzem do smaku.
2. Zielonym szparagom odciać główki, przekroić wzdłuż na pół. Tak samo przekroić odłożone białe szparagi. Pozostałą część zielonych szparagów pokroić na 1mm plasterki. Samą końcówkę wyrzucić, jest łykowata. Szparagi podsmażyc na maśle, aż zaczną zmieniac kolor na złoty.
3. Bagietkę pokroić na 1cm plasterki i podsmażyć z obydwu stron na maśle, na złocisty kolor.
4. Natkę pietruszki posiekać, a następnie utrzeć w możdzierzu i 2 łyżkami oliwy z oliwek.
Zupę podawać udekorowaną podsmażonymi szparagami i oliwą pietruszkową. Zjadać z chrupiącymi grzankami.
Smacznego!