Pierogi leniwe często nazywane są też kluskami leniwymi, ponieważ przygotowuje się je szybko i łatwo. Są klasycznym daniem polskiej kuchni i chyba każdy dom ma swoją własną recepturę na leniwe. W połączeniu z masłem i bułką tartą smakują wyśmienicie i tak naprawdę nie znam nikogo, kto by ich nie lubił. Pierogi leniwe (kluski leniwe) uwielbiają zarówno dorośli jak i dzieci. Zachęcam do skorzystania z mojego przepisu, z którego leniwe wychodzą miękkie i delikatne.
Skąd nazwa leniwe pierogi?
Pierogi leniwe (leniwe kluski) to taka leniwa wersja pierogów. W tradycyjnych pierogach, farsz znajduje się wewnątrz ciasta, natomiast w leniwych wszystko mieszamy razem, a następnie kroimy na charakterystyczne kawałki, przypominające kluseczki czy kopytka.
Kiedyś słyszałam historię o leniwej gospodyni, której nie chciało się przygotowywać zwykłych pierogów. Nie miała ochoty wałkować ciasta, wycinać kółeczek, nakładać farszu do środka i zlepiać. Postanowiła więc wymieszać wszystkie składniki ze sobą, pokroiła na kawałki i ugotowała. Leniwe pierogi leniwej gospodyni. Czy ta historia jest prawdziwa? Szczerze mówiąc nie wiem, ale coś w tym jest, prawda?
Czym się różnią pierogi leniwe (kluski leniwe) od kopytek?
Leniwe to nie to samo co kopytka. Leniwe robimy z twarogu, mąki i jajek, natomiast podstawą kopytek są ugotowane ziemniaki. Kształt obydwu dań jest bardzo do siebie zbliżony, ale smak trochę inny. Mi smakują zarówno pierogi leniwe jak i kopytka.
Jak zrobić pierogi leniwe?
Do zrobienia klusków leniwych, czy pierogów leniwych (jak zwał tak zwał) potrzebujesz 3 składników: twarogu, mąki i jajek. Leniwe w moim domu, mama zawsze robi na oko, czyli bierze twaróg, dodaje jajko lub dwa i dosypuje tyle mąki, żeby powstała odpowiednia konsystencja. To robienie na oko na początku mnie frustrowało, ponieważ ja „nie miałam oka” i w zasadzie nie wiedziałam ile tej mąki mam wsypać. Bo jak dodasz za mało mąki do leniwych to ciasto będzie się kleiło lub kluski w gotowaniu się rozpadną. Natomiast jeśli dasz jej za dużo mąki to kluski będą twarde jak podeszwa.
Jednak, jak to mówią, praktyka czyni mistrza i teraz już w zasadzie nie odmierzam szklanką proporcji, tylko zazwyczaj sypię „na oko”. Mam jednak dla Was przepis z moich tajnych notatek, przekazanych przez mamę, tzn. ustalonych po moich jękach brzmiących mniej więcej tak- „mamo, ale powiedz ile konkretnie mam czego dodać, bo ja nie mam oka”.
Z czym podawać pierogi leniwe?
Fani pierogów leniwych skupiają się w dwóch obozach. Jedni uważają, ze najlepsze pierogi leniwe to te podawane na słodko, a drudzy, że na słono. Ci pierwsi najchętniej jadaliby leniwe z cukrem i cynamonem lub z dodatkiem bitej śmietany. Natomiast zwolennicy leniwych na słono, polewają je masełkiem i zrumienioną bułką tartą. W takiej wersji lubię je najbardziej, ale powiem wam szczerze, ze leniwe świetnie sprawdzają się jako takie zwykłe kluski. Przepyszne są z sosem śmietanowo- szpinakowym albo jako dodatek do gulaszu. Spróbujcie sami, w jakiej wersji posmakują Wam najbardziej.
Pierogi leniwe- składniki
Składniki na pierogi leniwe:
- 360g twarogu tłustego (lub półtłustego)
- 1 jajko
- 20g mąki ziemniaczanej
- 2/3 – 1 szklanki mąki pszennej
- szczypta soli
Dodatkowo do polania pierogów leniwych:
- 1/3 kostki masła
- 2-3 łyżki bułki tartej
Jak zrobić leniwe pierogi? Przygotowanie krok po kroku:
- W dużym garnku nastaw wodę do gotowania pierogów leniwych. Nim ona się zagotuje zdążysz zrobić leniwe. Wodę posól.
- Wszystkie składniki na pierogi leniwe umieść w misie robota kuchennego i wyrób ciasto o jednolitej konsystencji. Na początku wsyp 2/3 szklanki mąki, potem w razie czego dosypiesz więcej. Im rzadszy ser tym musisz dodać więcej mąki, ale nie za dużo, bo kluski wyjdą twarde.
Jeśli nie masz robota kuchennego, użyj blendera albo praski do ziemniaków do rozdrobnienia twarogu. - Stolnicą podsyp mąką i przełóż na nią ciasto. Zagnieć ciasto. Jest idealne wtedy gdy już przestało się kleić do rąk a już daje się formować w wałek. Z ciasta uformuj dwa podłużne wałeczki, delikatnie je spłaszcz i pokrój na ukośne kawałki o grubości ok. 1,5- 2cm.
- Pierogi leniwe wrzucaj do osolonej wody. Kiedy wypłyną na wierzch, zmniejsz delikatnie płomień i gotuj je przez kilkanaście sekund, a następnie wyjmuj je za pomocą łyżki cedzakowej. Ja przekładam je do durszlaka i tam chwilę ociekają.
- Na patelni rozpuść masło, dodaj 2- 3 łyżki bułki tartej i chwilę podsmażaj. Pierogi leniwe możesz przełożyć na patelnię i wymieszać albo nakładać bezpośrednio na talerze i wtedy posypywać bułeczką z masłem.
Smacznego!
Dajcie mi znać w komentarzach z czym Wy najbardziej lubicie jeść pierogi leniwe.
Smak dzieciństwa!
Autor
to prawda 🙂 ulubione