Zupa na króliku to jedna z tych zup, które moja Natalia bardzo chętnie je. O tej zupie można śmiało powiedzieć, że lepiej smakuje niż wygląda:) Dodatek zielonej natki pietruszki i marchewki to miły kolorystyczny akcent, który nie tylko ożywia danie i dodaje mu walorów wizualnych, ale też jest zdrowy. Warto jest więc przemycać do diety dziecka te składniki, które zawierają witaminy i składniki mineralne.
Kasza w diecie dziecka
Kasza krakowska (gryczana niepalona, łamana) ma delikatny smak i doskonale komponuje się z pozostałymi składnikami. No i jakby nie patrzeć- kasza jest zdrowa; zawiera dużo białka, tłuszczu, związków mineralnych takich jak: żelazo, wapń, potas a także witaminy PP i witamin z grupy B.
Zupa, która jest tematem dzisiejszego wpisu jest dosyć gęsta i pożywna. Z podanych składników wychodzi jedna porcja zupy dla dziecka; chociaż u nas była jedzona na dwa podejścia. Cóż, dwuletnie dziewczynka nie ma czasu na takie przyziemne sprawy jak jedzenie, przecież w tym czasie można się bawić!
Zupa dla dziecka. Jakie zupy dzieci lubią najbardziej jeść.
Zauważyłam, że dzieci dzielą się na dwie grupy, które mają odmienne podejście do jedzenia zup. Do pierwszej należą takie dzieci, które uwielbiają wyławiać z zupy konkretne kawałki jedzenia, które mogą łatwo zidentyfikować. Jedzenie takiej zupy sprawia im frajdę, ponieważ w danym momencie moga same zdecydować, na który kawałek warzywa czy mięsa mają największą ochotę. Zresztą połowy i gmeranie łyżką w zupie w poszukiwaniu najlepszych kawałków jest już świetną zabawą, prawda? Do drugie grupy należą dzieci, które podchodzą bardzo sceptycznie do wszystkich wyłowionych z zupy warzyw i mięs. Myślę, że w ich przypadku mogą lepiej sprawdzić się zupy kremy, ponieważ nic nie będzie ich rozpraszało. No, chyba, że kolor zupy okazę się tym czynnikiem, który ich nie przekona. W takiej sytuacji rozwiązaniem, które może się sprawdzić będą… grzanki i inne dodatki do zupy, które dziecko zna i lubi.Jak przekonać dziecko do zjedzenia zieleniny?
Wiele dzieci ma opory przed jedzeniem zieleniny, czyli natki pietruszki czy koperku. Dobrym rozwiązaniem jest więc krojenie ich na bardzo drobne kawałeczki, tak aby na powierzchni zupy nie pływało nic podejrzanego. Innym rozwiązaniem, które może się tu sprawdzić jest zblendowanie części zupy z ziołami, a następnie wymieszanie całości.Składniki: 1/2 szklanki mięsa z królika 1 marchewka 1 ziemniak 3 łyżki kaszy krakowskiej ok. 1,5- 2 szklanki wody 1 ziele angielskie 1 liść laurowy kawałek lubczuku suszonego- nać długości ok. 5cm mała gałązka natki pietruszki sól, pieprz do smaku
Przygotowanie: 1. Mięso królika opłukać w zimnej wodzie, a następnie pokroić na małe kawałeczki i włożyć do garnka z wodą. Zagotować, a kiedy woda się zagotuje należy zebrać szumy i dodać przyprawy.
Po upływie kolejnych 15 minut dodać pokrojone w drobną kostkę warzywa oraz kaszę, która została dokładnie opłukana w zimnej wodzie. Ja płuczę kaszę na małym sitku, ponieważ tak jest mi najwygodniej. 2. Zupę należy gotować do miękkości warzyw. Zupę podawać z posiekaną natką pietruszki lub koperkiem.
Smacznego!
A po jedzeniu kapelusz na głowę i na spacer! Córka ma słabość do mojego (jesiennego!) kapelusza:)
Zdrobilam dziś zupkę z krolika. Moja 2 letania corka wręcz się nia zajadala :)nie wiem czy była tak glodna czy jej tak bardzo samakowało. Zupka smakiem podobna do krupnika ale zupełnie inna.
Pozdrawiam.
Dzięki za info, nawet nie wiesz jak się cieszę. W takim razie biorę się za wymyślanie kolejnych przepisów na dziecięce zupki! 🙂 Pozdrawiam,
dobra, troszkę inny krupnik. U mnie cała rodzina polubiła tą zupę
bardzo się cieszę:)
Ciekawa zupa, synkowi bardzo posmakowała
bardzo dobra zupka dla malucha, bez porównania do dań w słoikach
zgadzam się!