W mojej rodzinie umiejętność lepienia pierogów jest oczywista i naturalna. Wszyscy potrafią je ulepić i nadziać tym, co akurat jest pod ręką- owocami, warzywami lub mięsem. W związku z tym, że za jednym zamachem pierogów zazwyczaj robimy więcej, to wyjątkowo żmudne jest wałkowanie ciasta, wycinanie kółek szklanką, a tym bardziej bawienie się specjalnymi maszynkami do lepienia pierogów. My kształtujemy i lepimy pierogi w dłoniach. To właśnie one nadają pierogom kształt a zwinne palce zawijają brzegi tworząc nie za dużą falbankę.
Jak lepimy pierogi? Prościzna. Zagniecione ciasto na pierogi dzielimy na kilka części. Z każdą z nich pracujemy oddzielnie, pozostałe czekają po lnianą ściereczką na swoją kolej. Wybrany kawałek ciasta formujemy w długi wałek, a następnie kroimy go na małe, równe kawałeczki (jak na kopytka). Każdy kawałeczek rozpłaszczamy dłonią na oprószonej mąką stolnicy, a następnie wałkujemy tworząc kształt koła lub owalu, wszystko jedno. Rozwałkowany kawałek ciasta układamy na lekko zgiętej dłoni, nakładamy łyżeczką farsz, składamy na pół i zlepiamy brzegi. Mówię Wam, jak tylko załapie się co i jak to lepienie pierogów idzie naprawdę szybko.
Bazą do farszu w dzisiejszych pierogach jest szpinak. Wiem, że początkowa ilość szpinaku może wydawać się przeogromna, ale szpinak znacząco traci objętość w trakcie obróbki cieplnej. Jak już go podsmażycie to z pewnością odetchniecie z ulgą. Ważne jest, żeby dobrze odparować szpinak. Jeśli po ostudzeniu nadal gromadzi się na dnie woda to należy ją odlać i jeszcze raz poddusić całość.
Farsz z dobrze odparowanego szpinaku będzie łatwy we współpracy. Będzie leżał dokładnie tam gdzie go się położy, będzie trzymał kształt, a pierogi będą łatwe do sklejenia.
Składniki: (na ok. 55 pierogów)
Ciasto:
600g mąki pszennej
280ml gorącej wody
1 jajko
30g masła
szczypta soli
Farsz:
800g świeżego szpinaku
100g sera feta
5-6 suszonych pomidorów z oleju (dużych)
4-5 ząbków czosnku
2 łyżki oleju lub masła
sól, pieprz
Przygotowanie:
1. Umyty szpinak pokroić na mniejsze części i partiami podsmażać na roztopionym maśle lyb oleju. Cały podsmażony szpinak umieścić w dużym rondlu i nadal podsmażać tak, aby odparować większość wody. Pod koniec dodać pokrojone w kostkę pomidory i czosnek. Zblendować i odstawić do ostudzenia. Dodać pokruszony ser feta, doprawić solą i pieprzem do smaku i dokładnie wymieszać.
2. Z podanych składników zagnieść ciasto. Mąkę przeciać na stolnicę tworząc kopiec, a następnie na środku zrobić zagłębienie (jak wulkan). Dodac jajko, sól i roztopine masło. Gorącą wodę dodawać stopniowo i powoli zarabiać ciasto uważając aby się nie poparzyć. Ciasto powinno być zwarte i elastyczne.
3. Ciasto podzielić na 4 części. Z każdej z nich formować wałek i kroić go jak kopytka. Każdy kawałeczek rozpłaszczyć, rozwałkować, a następnie nadziewać farszem i zlepiać. Odkładać na oprószoną mąką stolnicę.
4. Pierogi wrzucać na wrzącą, osoloną wodę. Po wrzuceniu do wody, regularnie mieszać drewnianą łyżką aby nie poprzyklejały się do dna. Po wypłynięciu na powierzchnię, zmniejszyć gaz i gotować przez 1-2 minuty. Wyjąć łyżką cedzakową na durszlak, polać zimną wodą, odsączyć i ułożyć na dużym talerzu jeden obok drugiego. Jeśli pierogi mają być zjedzone od razu przełożyć na talerze i podawać gorące. Jeśli mają być przechowywane w lodówce, należy je dobrze osuszyć z obydwu stron. Tylko osuszone pierogi nie pozlepiają się w trakcie przechowywania.
5. W ten sam sposób przygotować kolejne partie pierogów.
Podawać polane roztopionym masłem i posypane sezamem, najlepiej nieobłuszczonym i natką pietruszki.
Smacznego!