Rozgrzewający sok przecierowy z marchewki, pomarańczy i kurkumy

Dotarłam do krańców internetu. Znowu. Do głowy by mi nie przyszło, żeby napisać na blogu o tym, jak pokroić marchewkę w słupki. Jest jednak jeszcze gorzej. Są na ten temat filmy! Nie takie dla żartu… takie na serio. Mówię poważnie, możecie sprawdzić u wujka google. Zastanawiam się nad grupą odbiorców takich porad. Czy jest to ktoś, kto z rozbrajającym uśmiechem mówi: „ja to wcale nie potrafię gotować” albo „u mnie to tylko żona/mama gotuje”, czy może ktoś, kto się dopiero uczy. Ja jestem zdania, że każdy, ale to absolutnie każdy powinien umieć ugotować sobie jedzenie. Jakiekolwiek. Może to być kilka dań na krzyż, takich podstawowych, ale musi to umieć. Koniec i kropka.

Dla mnie naturalnym procesem uczenia się jest uczestniczenie w życiu domowym. W związku z tym zachęcam moje dziecko do towarzyszenia mi w kuchni i daję zadania na miarę wieku. Razem za mną miesza, kroi, wkłada warzywa do zupy i blenduje. Sama zrobi kanapki, przygotuje składniki na ciasto naleśnikowe i wyklepie tłuczkiem kotlety. Są czynności przy których ufam jej całkowicie i wiem że zrobi to samodzielnie, a są takie, przy których moja uwaga jest skierowana na jej i moje bezpieczeństwo (dodawanie przypraw czy warzyw do gotującej się zupy) lub krojenie (prawie) „dorosłym” nożem. Dzieci powinny się uczyć w bezpiecznych warunkach, przy rodzinie. A to, że przy tym całym pomaganiu zrobią z kuchni pobojowisko to trudno.  Rozsypaną mąkę, rozlane mleko czy rozdeptaną marchewkę się po prostu sprzątnie. Taki efekt uboczny nauki, ale mam nadzieję, że kiedyś ta nauka przyniesie efekty i będzie potrafiła przygotować sobie pyszne, domowe posiłki… i że nie będzie szukać w internecie tak podstawowych rzeczy jak pokroić marchewkę w słupki lub jak używać wałka do ciasta.

A teraz zapraszam na rozgrzewający sok z marchewek, których nie trzeba kroić w słupki. Domowe soki to nieocenione źródło witamin. Z dodatkiem kurkumy i imbiru wspomagają naszą odporność. A dzieciom przypominają kolorem ulubionego Kubusia więc i wypijanie takiego soku to dla nich przyjemność.

Z przepisu wyszło mi ok. 600ml soku.

domowy kubuś sok

domowy sok z marchewki i pomarańczy

Składniki:

  • 6 marchewek
  • 1 pomarańcza
  • 1 kawałek świeżej kurkumy (lidl lub auchan, jeśli jest jeszcze gdzieś do kupienia to dajcie znać w komentarzu)
  • 1-2 cm świeżego korzenia imbiru

Przygotowanie:

Składniki na sok umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Wycisnąć sok w wyciskarce, a jeśli nie macie to w sokowirówce.

Gotowe! Smacznego 🙂

domowy kubuś sok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.