Przepisy dla dzieci. Rozszerzanie diety niemowlaka: Puree ze szpinaku i cukinii

Zdrowa, urozmaicona dieta jest bardzo ważna od początku naszej przygody z jedzeniem. Przyjmuje się, że pierwsze dwa lata życia dziecka mają duży wpływ na jego nawyki żywieniowe, dlatego tak ważne jest oferowanie mu zróżnicowanych produktów do spróbowania. Jest wiele tabelek i opracowań mówiących o kolejności wprowadzania poszczególnych pokarmów, ale są one bardzo ogólne. Wszystko zależy od gotowości dziecka i dlatego należy bacznie je obserwować, a w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą.
Jeśli chodzi o szpinak to zdania są podzielone- jedni zalecają wprowadzenie go w 7 a inni w 9 miesiącu życia dziecka. Ja stopniowo oswajałam córkę z nowym smakiem i dodawałam po troszeczku do innych, lubianych warzyw (np. do ziemniaków), a dopiero potem podałam jako samodzielne danie, czyli w zasadzie ok. 9 miesiąca.

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam przepis na puree ze szpinaku z dodatkiem cukinii i masła. Tradycyjny smak szpinaku został tu przełamany cukinią, która jest słodkawa, dzięki czemu otrzymujemy delikatny, przyjemny posiłek. Powolnie topniejące wiórki masła intrygują maluchy i zwiększają zainteresowanie posiłkiem.

puree_szpinak_1b

Składniki:
– 1 cukinia (średnia)
– 2-3 duże garście młodych listków szpinaku
– 240 ml wody
– łyżeczka masła

puree_szpinak_1a

Przygotowanie:
1. Cukinię obrać i pokroić w pół talarki. Zalać ją wodą i doprowadzić do wrzenia. Po ok. 2 minutach, dodać liście szpinaku do zblanszowania na ok 1 minutę. Odcedzić warzywa, zachowując wodę.
2. Zestawić garnek z ognia i miksować warzywa do idealnej gładkości, dodając wodę z gotowania do uzyskania pożądanej konsystencji.

Smacznego Maluchy!

Przepis pochodzi z tej książki.

puree_szpinak_1c

1 komentarz

  1. Esylla
    25 października 2014 / 04:11

    Moje dziecko jadło szpinak! 2 łyżeczki, ale zawsze to coś:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.